A+ A A-
  • Πλοήγηση από το πληκτρολόγιο:
  • h Αρχική
  • n Δίκτυα αλληλεγγυης
  • a Ανταλλακτικό χαριστικό παζάρι
  • e Νέα
  • p Αρθογραφία
  • w Ποιοι είμαστε
  • c Επικοινωνία
  • t Web Tv
  • s Κοινωνική οικονομία
  • g Αλληλεγγύη
  • m Συνεργατισμός
  • x Καινοτομίες
  • u Start ups
  • o Αειφορία
  • r Δικαιώματα
  • j Ακτιβισμός
  • q Ζώα
Εναλλακτικός ΑμεΑ

Μπάρα προσβασιμότητας για ΑμεΑ

B-FEST 5: Θεμελιώνοντας την Ουτοπία! Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του Διεθνούς Αντιεξουσιαστικού Φεστιβάλ της Βαβυλωνίας


B-FEST 5: ΘΕΜΕΛΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ! / 27-28-29 Μαΐου 2016

Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ του Περιοδικού Βαβυλωνία, Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου

Το Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ της Βαβυλωνίας “B-Fest” επιστρέφει με καλεσμένους διεθνούς φήμης ομιλητές και καλλιτέχνες!! Μετά από τις επιτυχημένες του διοργανώσεις τα τελευταία χρόνια που προσέλκυσαν δεκάδες χιλιάδες κοινού, το B-Fest επανέρχεται φέτος με το πολιτικό του πρόγραμμα να περιστρέφεται γύρω από θέματα όπως το προσφυγικό, τη μεταλλαγή της Ευρώπης, την άμεση δημοκρατία και τα σύγχρονα απελευθερωτικά κινήματα σε Ευρώπη και Μέση Ανατολή.

Κείμενο-κάλεσμα του φεστιβάλ: www.babylonia.gr



Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ:


ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/05

Το Σύγχρονο Απελευθερωτικό Πρόταγμα


18:00 Οικονομική κρίση & Αυτοδιαχείριση

Ομιλητές:

Jerome Roos (ROAR Mag, European Univ. Institute)

Γιώργος Οικονόμου (διδάκτωρ Φιλοσοφίας)

Κώστας Χαριτάκης (ΒΙΟ.ΜΕ.)


19:00 Το Πρόταγμα της Αυτονομίας στον 21ο αιώνα

Ομιλητές:

David Ames Curtis (Agora International)

Αλέξανδρος Σχισμένος (συγγραφέας, υπ. διδάκτoρας)

Yavor Tarinski (περιοδικό Βαβυλωνία)


20:30 Κοινά αγαθά & Σύγχρονα Κοινωνικά Κινήματα

Ομιλητές:

Massimo De Angelis (παν/μιο Ανατολικού Λονδίνου UEL)

Γιώργος Παπανικολάου (P2P Foundation)

Γρηγόρης Τσιλιμαντός (Αντιεξουσιαστική Κίνηση)


WORKSHOP


18:00 Κρίση & Ανεξάρτητη Δημιουργία στο Σύγχρονο Θέατρο

Ομιλητές:

Ορέστης Τάτσης (σκηνοθέτης, περιοδικό Ερμα)

Σάββας Στρούμπος (σκηνοθέτης, ομάδα Σημείο Μηδέν)



ΣΑΒΒΑΤΟ 28/05

Η Μεταλλαγή της Ευρώπης


18:00 Θωράκιση της Ευρώπης με Αφορμή το Προσφυγικό & Ανοδος της Aκροδεξιάς

Ομιλητές:

Μέλη Πρωτοβουλιών για τους Πρόσφυγες από:

Γαλλία (καταυλισμός μεταναστών, προσφύγων στο Καλαί)

Γερμανία (Ums Ganze!, Beyond Europe)

Ιταλία (Spazio di Mutuo Soccorso – Cantiere, Μιλάνο)

Βουλγαρία (AFA Σόφιας, Антифашистко действие София)

Ελλάδα (Κατάληψη Στέγης Προσφύγων Νοταρά 26, κ.α.)


19:00 Προσφυγικό: Μετακινήσεις Πληθυσμών και Ταυτότητα χτες & σήμερα

Ομιλητές:

Claudia Moatti (παν/μιο Νότιας Καλιφόρνιας)

Φιλήμονας Πατσάκης (περιοδικό Ερμα)

Αποστόλης Στασινόπουλος (περιοδικό Βαβυλωνία)


20:30 Wikileaks, TTIP & Ψηφιακά Δικαιώματα/ IoT

Ομιλητές:

Julian Assange (Wikileaks, μέσω ζωντανής τηλεδιάσκεψης)

Chris Spannos (New Internationalist Mag, teleSUR English)

Αντώνης Μπρούμας (περιοδικό Βαβυλωνία)


WORKSHOP


19:00 Γεωπολιτική, Αντιεξουσιαστικά Κινήματα, Στρατιωτική Ιστορία & Επαναστάσεις 

Ομιλητής: Παναγιώτης Ξηρουχάκης (Zero Geographic)


KYΡΙΑΚΗ 29/05

Το Παράδειγμα της Ροζάβα


17:00 Κοινωνική Οικολογία, Αποανάπτυξη & Κλιματική αλλαγή 

Ομιλητές:

Άγγελος Βαρβαρούσης (Research and Degrowth, Αυτόνομο Παν/μιο Βαρκελώνης)

Γιάννης Μπίλλας (Κίνηση για την Αποανάπτυξη Τρικαλινών Πολιτών, βιοκαλλιεργητής)

Θοδωρής Καρυώτης (TRISE: Διεθνές Ινστιτούτο Κοινωνικής Οικολογίας)

Νίκος Ιωάννου (περιοδικό Βαβυλωνία)


18:00 Πόλεμος, Βία & ο Επαναστατικός Ρόλος των Γυναικών στη Μέση Ανατολή 

Ομιλητές:

Νικόλας Κοσματόπουλος (ανθρωπολόγος, παν/μιο Βηρυτού AUB)

Αναρχικές Γυναίκες Τουρκίας (Anarşist Kadınlar)

Ελιάνα Καναβέλη (διδάκτωρ Κοινωνιολογίας, περιοδικό Βαβυλωνία)


20:00 Δημοκρατία χωρίς Κράτος: Το Πείραμα της Ροζάβα 

Ομιλητές:

Dilar Dirik (μέλος Κινήματος Κούρδων Γυναικών, παν/μιο Cambridge)

Σπύρος Κουρούκλης (Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στη Ροζάβα)

Νίκος Κατσιαούνης (περιοδικό Βαβυλωνία)


WORKSHOPS


17:00 Πολεμικές τέχνες, Αυτοοργάνωση & Φύλο

Ομιλητές:

Άννα Κάβουρα (υπ. Διδάκτωρ, παν/μιο Γιουβάσκιλα)

Μάλαμας Σωτηρίου (αυτοοργανωμένο γυμναστήριο Micropolis)


19:00 Σεμινάριο Jiu Jitsu & Πυγμαχία 

Άννα Κάβουρα (αθλήτρια/προπονήτρια BJJ, Rio Grappling Club)

Αυτοοργανωμένο Γυμναστήριο Micropolis



ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/05


STAGE ΓΗΠΕΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΛΛΟΣ ΚOΣΜΟΣ

ANFO

BRAIN DRAIN (Ramones Tribute Band)

HALF KIDDIN’

THE DEAD WRONG

ZERO CHANCE OF RAIN


STAGE ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

ELEΚTROBALΚANA

MINILUV

VINYL SUICIDE

WHAT THE FUNK


ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ

KΡΗΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ

(Λαγός Μανώλης, Αλεβιζάκης Αλέξης, Πάσσος Αλέξανδρος)


STAGE HIP–HOP 

ΑΚΡΑΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ & PINOKIO

ΒΔΕΛΥΓΜΑ (παρουσίαση δίσκου)

DTAEYS & VIRAL

ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΗΔΕΝ

SCRIP D


ΣΑΒΒΑΤΟ 28/05


STAGE ΓΗΠΕΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

ALPHA BANG

ΔΡΑΜΑΜΙΝΗ

DRAMA QUEEN

KΟΝΣΕΡΒΑ

MUCHATRELA BAND

PINK TANK

RADIO SOL


STAGE ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ

ΜΠΑΛΑΝΤΕΣ ΓΙΑ ΦΟΝΟΥΣ

TSIRI BAND


ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ

ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ με τους ΡΕΜΠΕΤ ΑΣΚΕΡ


STAGE HIP-HOP  

EMES

ΛΕΞ

SOCIAL WASTE (+Dj MAGNUM)

ΤΖΑΜΑΛ

ΦΡΑΞΙΑ



ΚΥΡΙΑΚΗ 29/05


STAGE ΓΗΠΕΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

BANDALLUSIA

Δ.ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ (ΧΑΪΝΗΔΕΣ)

MODE PLAGAL


STAGE ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

BAG OF NAILS

ΒLAME CANADA

ΝO MAN’S LAND

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΤΑΚΗ (ΑΚΡΟΒΑΤΕΣ ΣΤΟ ΧΑΟΣ)

μία σύμπραξη των ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ, ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ

& μαζί ο ΜΗΤS.O.S. ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΣ


ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΓΛΕΝΤΙ με τους ΔΥΟ ΛΟΓΙΩ


STAGE HIP-HOP

CARNALS

ΕΞΩΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΩΝΕΣ

INFINIK K TWINSANITY

LDM

MIND THE RAP



ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ / B-FEST Cinema


Παρασκευή 27/05:


20:00 (αίθουσα 3): “Η φράση που δεν τελείωσε” (Ντοκιμαντέρ, 99′, Ελλάδα, 2015) του Μανώλη Παπαδάκη. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη.

21:30 (αμφιθέατρο 2): “Projekt A“ (Ντοκιμαντέρ, 85′, Γερμανία, 2016) των Marcel Seehuber και Moritz Springer. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη Marcel Seehuber.

22:30 (αίθουσα 3): “Νορβηγία” (Ταινία Μυθοπλασίας, 73′, Ελλάδα, 2014) του Γιάννη Βελσεμέ.


Σάββατο 28/05:


17:00 (αίθουσα 3): Film Acting Workshop, με τον Ελληνο-Αυστραλό σκηνοθέτη Bill Mousoulis.

21:00 (αίθουσα 3): “Ξενία” (Ταινία Μυθοπλασίας, 134′, Ελλάδα/Γαλλία/Βέλγιο, 2014) του Πάνου Κούτρα. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σεναριογράφο Παναγιώτη Ευαγγελίδη.

22:00 (αμφιθέατρο 2): “Κινηματογραφώντας την κρίση”: Ταινίες Μικρού Μήκους με θέμα την κρίση στην Ελλάδα


Κυριακή 29/05:


19:00 (αίθουσα 3): “Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία” (Ντοκιμαντέρ, 91′, Ελλάδα/Γερμανία, 2015) του Απόστολου Καρακάση. Θα ακολουθήσει συζήτηση με συντελεστές της ταινίας και εργαζόμενους της ΒΙΟ.ΜΕ.

20:30 (αμφιθέατρο 2): “Interruption” (Ταινία Μυθοπλασίας, 109′, Ελλάδα/Γαλλία/Κροατία) του Γιώργου Ζώη. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη.


ΣΑΒΒΑΤΟ 20:00

PUPPET SHOW: Κουκλοθέατρο – Μαριονέτες


ΣΑΒ/ ΚΥΡ 19:00

ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ – ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ: παιχνίδια & δράσεις από άχρηστα υλικά από την ομάδα του Cado Paradiso, ένα παιχνιδοχώρο φτιαγμένο από σκουπίδια.


ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: Θανάσης Τσούτσος

ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ


Παρουσίαση συμμετεχόντων απ΄το εξωτερικό: http://www.babylonia.gr/2016/01/02/omilites/




ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΑΠΟΨΕΙΣ

ΕΛΛΑΔΑ
Νεκρή με τραύμα στον λαιμό, πιθανόν από μαχαίρι, εντοπίστηκε 40χρονη το πρωί στην περιοχή της Παγόδας, στο λιμάνι του Πειραιά
ΕΛΛΑΔΑ
Το βίντεο - ντοκουμέντο επιβεβαιώνει τις σχετικές καταγγελίες μετά το τέλος τις μαζικής διαδήλωσης στο κέντρο της Αθήνας, ενάντια στο νομοσχέδιο περιορισμού του δικαιώματος του συνέρχεσθαι.
ΕΛΛΑΔΑ
Σε μια σοβαρή καταγγελία προχώρησε ο πρώην πρόεδρος της Βουλής, Νίκος Βούτσης
ΕΛΛΑΔΑ
Η πρόεδρος του Κινήματος Αλλαγής Φώφη Γεννηματά συγκαλεί στις 14:00 την Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος με αντικείμενο συζήτησης την επιλογή αποχής του πρώην πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου και του Χ. Καστανίδη
ΕΛΛΑΔΑ
Ένταση επικράτησε στο συλλαλητήριο που διοργάνωσε το ΕΚΑ, η ΑΔΕΔΥ, εργατικά σωματεία, φορείς και οργανώσεις της Αριστεράς και το ΠΑΜΕ στο κέντρο της Αθήνας ενάντια στο νομοσχέδιο για τις διαδηλώσεις.
ΕΛΛΑΔΑ
Συγκλονιστικό είναι το σημείωμα ενός 9χρονου αγοριού, το οποίο μέσα σε λίγες λέξεις αποτυπώνει την τραγική οικονομική κατάσταση που βιώνει η οικογένειά του.
ΣΗΜΕΡΑΕΒΔΟΜΑΔΑΜΗΝΑΣΕΤΟΣΟΛΑ
ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
x